خانه / اخبار / روبرو شدن شرکت های بزرگ نفتی با تهدید افزایش تقاضای خودروهای برقی

روبرو شدن شرکت های بزرگ نفتی با تهدید افزایش تقاضای خودروهای برقی

بزرگ ترین تولید کنندگان نفت جهان، خودورهای برقی را یک تهدید جدی در بلند مدت می دانند.

اوپک پیش بینی کرده است که فروش خودروهای برقی 5 برابر می شود. بر طبق مطالعه ای که سازمان تحقیقاتی New Energy Finance  Bloomberg (BNEF) در روز جمعه منتشر کرده است،  تولیدکنندگان نفت از شرکت Exxon گرفته تا BP P.L.c پیش بینی های خود در سال های اخیر را اصلاح کرده اند. یک محقق لندنی برآورد کرده است که این خودروها، تقاضای نفت را تا سال 2040 به میزان 8 میلیون بشکه کاهش می دهند، این مقدار بیشتر از مجموع نفت تولیدی ایران و عراق است.

محبوبیت رو به رشد خودروهای برقی، خطر رکود تقاضای نفتی در دهه ی آینده را افزایش داده و سوالاتی درباره ی بیش از 700 میلیارد دلار مصرفی در صنایع سوخت فسیلی در سال مطرح می کند. در حالی که دیدگاه تولید کنندگان نفت به جسارت BNEF نیست، اعداد نشان دهنده ی سرعت رو به افزایش تولید خودورهای برقی برای ارائه در مجموعه ی جهانی است.

آقای کالین مک کراچر، رئیس بخش تحلیل حمل و نقل پیشرفته ی BNEF در لندن، در پیامی خطاب به مخاطبان نوشت: ” تعداد خودروهای برقی در جاده ها، پیامدهای اساسی برای خودور سازان، شرکت های نفت، خدمات برقی و غیره خواهد داشت.” او اضافه کرد:” اختلاف نظرهای بسیاری در مورد سرعت تطبیق و تغییر وجود داشته و دیدگاه ها به سرعت رو به تغییر هستند.”

BNEF پیش بینی می کند که خودورهای برقی تا سال 2040 خودورهای گازوئیلی و دیزلی را از رده خارج می کند. این موضوع منعکس کننده ی کاهش سریع در بهای باتری های لیتیوم-یونی است که به ذخیره انرژی خودرو می پردازند. این سازمان پیش بینی کرده که تا سال 2040، 530 میلیون خودوری برقی در جاده ها خواهند بود، این تعداد یک سوم مجموع خودروها در سراسر جهان خواهد بود.

اوپک، تعداد خودوری های برقی در سال 2040 را 266 میلیون پیش بینی کرده است، در حالی که سال گذشته این برآورد معادل 46 میلیون خودرو بوده است. بر اساس پروژه های جدید، ماشین های برقی در طول 23 سال آینده، 12 درصد بازار خودرو را در دست می گیرند، این میزان در پیش بینی سال 2015 معادل 2 درصد بوده است. OPEC، که متشکل از 14 کشور صادر کننده نفت و در وین واقع شده است، تعداد خودوروهای دیزلی را نصف مقدار سال گذشته برآورد کرده است.

دیگر سازمان ها و گروه ها نیز با محاسبات BNEF برآوردهای مشابهی دارند، این برآوردها به شرح زیر است:

  • آژانس انرژی بین المللی، تعداد خودورهای برقی را بیش از دو برابر پیش بینی کرده است؛ به بیانی دیگر، این سازمان مجموعه ی خودورهای برقی را در سال 2030، 58 میلیون پیش بینی کرده است، این رقم پیش از این 23 میلیون خودرو بوده است.
  • شرکت Exxon Mobile تعداد خودور های برقی در سال 2040 را 100 میلیون تخمین می زند، برآورد این شرکت پیش از این 65 میلیون خودرو بوده است.
  • BP تعداد خودورهای برقی در سال 2035 را 100 میلیون برآورد کرده است، این عدد 40 درصد بیشتر از پیش بینی سال گذشته ی BP است.
  • شرکت نفت دولتی نروژ، Statoil ASA، می گوید که خودورهای برقی 30 درصد فروش سال 2030 را در بر خواهند گرفت.

امروزه تنها کسری از خودروهای فروش رفته در جهان، به جای بنزین با باتری کار می کنند. بسیاری از تحلیل گران بر این عقیده اند که بازار خودروهای برقی به سرعت گسترش می یابد، چرا که تقریبا تمام خودروسازان اصلی جهان چندین مدل خودوری برقی به بازار عرضه می کنند. اوپک در گزارش بازار نفت که چهارشنبه ارائه شد، اذعان داشت که اهداف فروش خودوروی برقی می تواند تا سال 2018 تقاضا را در بخش هایی از آسیا تعدیل کند.

رشد بلند مدت این صنعت به طیف گسترده ای از عوامل بستگی دارد، این عوامل شامل تصمیمات سیاسی است که دولت ها به دنبال مقابله با آلودگی هوا اتخاذ می کنند، در پی این تصمیمات بهای باتری های لیتیوم-یونی، یک سوم خواهد شد.

حتی زمانی که تولید کنندگان اصلی نفت در حال تغییر دادن دیدگاه خود هستند، همچنان خوشبینی کمتری نسبت به خودروسازان دارند. خودروسازان برتر جهان بر طبق گزارشات سازمان تحقیقاتی بلومبرگ، برنامه ای ترتیب داده اند که طی آن در سال 2025، 6 میلیون خودوری برقی، و در سال 2030، 8 میلیون خودرو بفروشند.

بعضی شرکت های بزرگ تصمیم گرفته اند که خودروهای فقط برقی تولید کنند. شرکت ولوو برآورد کرده است که تا سال 2019 همه خودورهایش موتور برقی داشته باشند. این شرکت به جمع شرکتهای Telsa به عنوان قوی ترین تولید کننده ی خودوری برقی و Geely  که تولید کننده ی هنگ کنگی تاکسی های مشکی لندن است می پیوندد، همچنین شرکت Geely در تلاش است تا برند خود را برای تولید خودروهای برقی تغییر دهد.

تحلیل گر BNEF، مک کراچر می گوید:” آنچه شرکت های نفتی و خودروسازان می گویند متفاوت است، این یک سوال تریلیون دلاری است که نهایتا یک پاسخ اشتباه در پی خواهد داشت.”


منبع: Bloomberg
جِس شانکلمن – 14 جولای 2017
شهاب رنجبر

روبرو شدن شرکت های بزرگ نفتی با تهدید افزایش تقاضای خودروهای برقی
Rate this post

درباره Shahab Ranjbar

کارشناس برق الکترونیک و MBA در مدیریت توسعه سازمان و منابع انسانی.

همچنین مطالعه کنید

توسعه ی آنود باتری های لیتیوم یونی به وسیله ی مواد اولیه ی جدید

باتری هایی که امروزه استفاده می کنیم به زودی ارزانتر، کوچک تر و سبک تر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یک =