خانه / وسیله‌های نقلیه برقی / خودرو برقی / خودرو برقی EV / آیا تعداد وسایل نقلیه برقی به 1 میلیون در سال 2017 خواهد رسید؟

آیا تعداد وسایل نقلیه برقی به 1 میلیون در سال 2017 خواهد رسید؟

یک سال قبل متخصصین مجله ی سرمایه گذاری در انرژی های نو بلومبرگ (Bloomberg New Energy Finance) در خوشبینانه ترین حالت فروش 550 هزار وسیله نقلیه برقی در سرتاسر جهان در سال 2016 را پیش بینی کردند. اما فروش آنها به حدود 700 هزار دستگاه رسید که رشد سالانه ی خیره کنند ی 56 درصدی را نسبت به سال 2015 که با تعداد فروش 450 هزار دستگاه بود، به همراه داشت. در شروع سال 2017 تخمین میانی تیم پیشرفته ی حمل و نقل بلومبرگ از میزان فروش وسایل نقلیه الکتریکی با یک جهش به حدود 900 هزار دستگاه در سال جاری رسید. اما اگر در همین تحقیق، میزانی از احتیاط همانند سال گذشته دست برداریم و در اعلام نتیجه نهایی شجاع تر باشیم، می توان گفت که فروش وسایل نقلیه الکتریکی در سال 2017 به راحتی به 1.000.000 دستگاه خواهد رسید.

با در نظر گرفتن افزایش قیمت نفت نسبت به سال گذشته و تأثیر زیادی که بر روی قیمت سوخت های نفتی در تمامی کشورها خواهد داشت (هر بشکه 54 دلار در ژانویه 2017 در مقایسه با 31 دلار در ژانویه 2016)، بر روی الگوی مصرف در مصرف کنندگان اهل ایالات متحده نیز تأثیر به سزایی خواهد گذاشت. همچنین تعداد زیادی از خودروهای برقی بسیار جذاب به نمایشگاه ها و فروشگاه ها رسیده اند که می توانند به جهش بزرگ تر فروش سال کمک شایانی کنند. مثلاً شورولت بولت و تویوتا پریوس با حدود قیمت 115 میلیون تومان (30 هزار دلار) و افزایش برد حرکتی به نزدیک 320 کیلومتر با هر بار شارژ، انگیزه های بسیاری را در مصرف کنندگان برای خرید این محصولات ایجاد خواهند کرد. همچنین امسال قیمت باتری ها کاهش بسیاری خواهد داشت که به کاهش قیمت نهایی وسایل نقلیه برقی خواهد انجامید و مسائل دیگری همچون افزایش فشار بر روی کیفیت هوای شهری و مسائل زیست محیطی و بازاریابی بیشتر و متعهدانه تر توسط شرکت های خودروسازی مختلف در زمینه ی وسیله های نقلیه برقی، نشان دهنده ی تسریع روند فروش خودروهای برقی و اثبات کننده ی ادعای ما بر میزان فروش سال 2017 خواهند بود.

همچنین انتظار داریم که در سال 2017 زیرساخت های نحوه ی شارژ وسایل نقلیه برقی پیشرفت چشمگیری داشته باشد. همانطور که در سال قبل شاهد دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده ای، همانند پروژه ی دیزل گیت (Dieselgate) شرکت فولکس واگن در خصوص یکسو کردن و تنظیم روند سرمایه گذاری در شارژرهای آماده به کار وسایل نقلیه برقی که باعث تولید شارژرهایی با توان بالا شود و فقط با 10 دقیقه شارژ کردن خودروهای برقی، آنها را برای پیمودن مسافت 160 کیلومتری آماده کنند و یا اعلام پروژه ی مشترک شرکت های بزرگ خودروسازی آلمان در خصوص همکاری در ساخت شبکه های شارژ سریع خودروهای برقی بودیم. اما تمامی اینها فعلاً روی کاغذ بوده و به صورت مقاله و نرم افزاری بوده که می توان امیدوار بود تا امسال با سرمایه گذاری های گسترده تر به نصب و بهره برداری سخت افزاری این پروژه ها برسیم1.

در همین حال، دولت چین سوبسیدهای بسیار سخاوتمندانه و خارج از انتظاری را برای تولید وسایل نقلیه برقی در نظر گرفته که البته این یارانه ها باعث تولید تعداد زیادی خودرو برقی بسیار ارزان با کیفیت پایین شده است. به هر حال همین فعالیت های دولت چین برای حل مشکل آلودگی هوای شهرهایشان بسیار متعهدانه تر در قبل است و از اهمین رو انتظار این می رود که حمایت های خود را از خودروهای برقی دوچندان کنند که باعث تولید و فروش بیشتر در سال 2017 خواهد بود.

ترجمه: شهاب رنجبر

منبع: Bloomberg New Energy Finance

آیا تعداد وسایل نقلیه برقی به 1 میلیون در سال 2017 خواهد رسید؟
Rate this post

درباره سلیمانی

گرافیست و طراح وب سایت

همچنین مطالعه کنید

هیوندای آیونیک الکتریکی 2017 (EV) – نقد و بررسی

هیوندای آیونیک وارد بازار شد و پس از مطلب آشنایی با هیوندای آیونیک که بیشتر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + شش =